نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: نقد و بررسی کارت گرافیک Geforce GTX Titan X

 1. تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نرم افزار من
   
  نوشته ها
  609
  تشکر ها
  524
  955 بار تشکر شده در 383 پست

  نقد و بررسی کارت گرافیک Geforce GTX Titan X

  #1 2015/05/26, 13:13
  تقریبا سه سال پیش بود که برای اولین بار شاهد به بازار آمدن کارت گرافیکی GTX 680 با معماری کپلر و قیمت 500$ بودیم، کارت گرافیکی که 3.54 بیلیون ترانزیستور داشت و پهنای باندی برابر با 192 گیگا بایت بر ثانیه را ارائه میکرد. این پایان راه سری 600 برند جی فورس بود اما آخر راه برای معماری کپلر محسوب نمیشد.

  در حالی که بیصبرانه منتظر عرضه کارتهای جی فورس 700 بودیم، شرکت Nvidia مدل GeForce GTX Titan را روانه بازار کرد که 7.08 بیلیون ترانزیستور داشت و با قیمت سرسام آور 1.000$ بفروش میرسید. تایتان خیلی زود لقب پادشاه را تصاحب کرد، و حتی با وجود اینکه شش ماه بعد Radeon R9 290X با قیمتی نصف این مبلغ همان کارآیی را ارئه میکرد، کمپانی Nvidia از قیمت بالای خود عقبنشینی نکرد.

  این پردازنده گرافیکی برای یک نصفه سال رویای هر گیمر حرفهای بود، اما سرنوشتش زمانی رقم خورد که مدل GTX 780 Ti چند ماه بعد (13 نوامبر) به بازار عرضه شد و هستههای CUDA بیشتر را با قیمت منطقیتر 700$ ارائه نمود.

  با وجود اینکه GTX Titan برای گیمینگ بسیار مناسب بود، اما این تمام قابلیتهای این پردازنده گرافیکی نبود. با داشتن 64 هسته دقت مضاعف (double-precision) برای رسیدن به ترافلاپس 1.3 از عملکرد، کارآییهای دیگری هم داشت. این قابلیتها پیشتر تنها در ابررایانهها و workstationهای تسلا مشاهده میشد، برای همین باب میل دانشجویان، محققان و مهندسانی شد که قصد داشتند عملکردی مشابه با ابررایانهها در اختیار داشته باشند.

  یک سال بعد از عرضه رسمی مدل تایتان، Nvidia نسخه 2880 هستهای را با نام Titan Black روانه بازار نمود که میزان عملکرد ترافلاپس پردازنده را به رقم نجومی 1.7 double-precision رساند. یک ماه بعد از این قضیه، مدل GTX Titan Z توانست دو عدد از Titan Blackها را بر روی یک برد سوار کرده و دستیابی به ترافلاپس 2.7 ممکن کند. اما قیمت این مدل اصلا منطقی بنظر نمیرسید، 3.000$ که معادل با قیمت 3 عدد Titan Black بود.

  از آن موقع به بعد، سری GeForce 900 ساخت Maxwell، با عرضه مدل GTX 980ها شروع به کار کردند که بازده شکستناپذیرش در مقابل نرخ قدرت عالی منجر به ظهور قهرمان بیرقیب پردازش گرافیکی کنونی گردید. با در نظر گرفتن این واقعیت که GTX 980 تنها از 2048 هسته 5.2 بیلیون ترانزیستوری، در محدودهای کوچک با ابعاد 398 میلیمتر مربع ساخته شده است، 29% کوچکتر بوده و 26% ترانزیستور کمتر نسبت به معماری کپلر را در خود جای داده است.

  حتما شما هم باور داشتید که این هدف نهایی Maxwell نیست و دنبالهاش در راه خواهد بود. شش ماه پس از عرضه GTX 980، شرکت Nvidia با مدل GeForce GTX Titan X به بازار باز میگردد، کارتی که بزرگتر و پیچیدهتر از نسخههای قبلی است. اما، برخلاف پردازندهای گرافیکی قبلی مدل تایتان، این مدل جدید صرفا برای گیمینگ حرفهای و سطح بالا ساخته شده است و قوای محاسباتی و پردازشی معادل GTX 980 را ارائه میکند.

  با معرفی محصول در مراسم GDC، هیجان بالایی نسبت به آن ایجاد شد: ویژگیهایش داشتن 3072 هسته CUDA، 12GB حافظه GDDR5 که با سرعت 7Gbps کار میکردند و 8 بیلیون ترانزیستور بود. GTX Titan X در اوج عملکردش میتوانست قدرت پردازشی برابر با 6600 GFLOPS تک دقتی (single precision) و 206 GFLOPS دقت مضاعف (double precision) فراهم کند.

  Nvidia انتشار اطلاعات از قیمت محصول خود را تا دقایق آخر مخفی نگه داشت و پس از برگزاری کنفرانس معرفی و بررسی، مبلغ 999$ را معین نمود. پس بهتر است با صرفنظر از پرداختن به این موضوع که این رقم چقدر میتواند احمقانه باشد، مستقیم به سراغ اصل مطلب، یعنی بررسی کارآیی و ویژگیهای خود کارت گرافیکی برویم.

  جزئیات واحد پردازنده گرافیکی GM200 مدل Titan X

  GeForce Titan X پردازشگری شبیه به یک اسب بخار است. چیپ GM200 شامل شش گروه پردازشگر گرافیکی میشود که هر یک شامل 24 مولتی پروسسور با 3072 هسته CUDA (single precision) هستند.

  همانطور که پیشتر هم اشاره شد، Titan ویژگی در تنظیمات هسته خود دارد که امکان اختصاص 3072 SPU را به امور shading پیکسل/ورتکس/هندسی ممکن میکند، این در حالی است که texture filtering توسط 192 واحد تکسچر و به صورت مجزا صورت میگیرد. با فرکانس کلاک پایه 1000MHz، نرخ texture filtering هم در حدود 192 Gigatexels/sec تخمین زده میشود که به میزان 33% بالاتر از مدل GTX 980 است. Titan X با 3 مگابایت L2 کش و 96 ROP به بازار عرضه شده است.

  زیرسیستمهای حافظه GTX Titan X متشکل از 6 کنترلر حافظه 64-بیتی (384-بیتی) با 12GB حافظه GDDR5 است. این به آن معنی است که واسط حافظه وسیع 384-بیتی و کلاک حافظه 7GHz پهنای باند بسیار بالایی برای این مدل فراهم میکند که 50% بالاتر از مدل GTX 980 بوده و چیزی در حدود 336.5GB/sec است.

  Titan X با داشتن حافظهی عظیم 12GB -GDDR5 ، این اجازه را به گیمرهای میدهد تا بتوانند جدیدترین بازیهای روز را با استفاده از DX12 و با کیفیت 4K ، بدون کوچکترین دلنگرانی از کمبود حافظه گرافیکی اجرا کنند.

  Nvidia اذعان میکند که مدل Titan X با استفاده از نهایت توان پیادهسازی GM200 ساخته شده است. موتورهای نمایش/ویدئو بدون تغییر مانده و مشابه GPU نسخه GM204 استفاده شده در GTX 980 هستند. همچنین همانند GTX 980، خروجی کلی double-precision چیزی در حدود 1/32 است که برابر با نرخ خروجی single-precision ارزیابی میشود.

  همانطور که قبلا اشاره شد، سرعت کلاک GTX Titan X برابر با 1000MHz است که امکان افزایش سرعت کلاک موقت (Boost) در حدود 1075MHz را نیز دارد. این مقدار بر اساس سرعت کلاک میانگین Titan X در هنگام اجرای بازیها و برنامههای مختلف محاسبه شده است. پس در نظر داشته باشید که مقدار واقعی Boost بسته به عنوان بازی و شرایط سیستم ممکن است متغیر باشد.

  اگر برای چند لحظه تنظیمات عملکردی را کنار بگذاریم، میتوان گفت یکی از ویژگیهای قابل ذکر Titan X طراحی فوقالعاده بردش است. همانند سنت دیرینه کارتهای سری Titan، Titan X هم پوششی آلومینیومی دارد. این کیس آهنی حس و ظاهر بینظیری به کارت گرافیکی میدهد، و پوشش سیاه رنگش Titan X را از سایر مدلهای پیشین مجزا میکند... میتوان گفت به نوعی دارث ویدر سری تایتان است.

  یک محفظه بخار مس برای خنک نگه داشتن GPU به کار رفته است. این محفظه بخار در کنار یک هیتسینک دو شکافه آلومینیومی قرار گرفته تا حرارت کارت را پخش کند. یک فن دمنده هم برای خارج کردن این حرارت از کارت گرافیکی و کیس رایانه تعبیه شده است. این فن طوری طراحی شده است تا با کمترین میزان سر و صدا کار کند، حتی در زیر فشار زیاد محاسباتی و زمانی که کارت overclock شده باشد.

  اگر به یاد داشته باشید، طراحی برد رفرنس GTX 980 به گونهای بود که صفحهی پشتی در زیر کارت قرار داشت و در موارد استفاده از چندین کارت GTX 980 در کنار هم، میتوانستید این صفحهی پشتی را جدا کرده و امکان گردش آسانتر هوا را میان بردها میسر کنید. اما Nvidia در مدل Titan X چنین امکانی را قرار نداده است.

  طول برد رفرنس Titan X دقیقا 10.5 اینچ است. خروجیهای تصویر شامل یک خروجی DVI دو-اتصاله، یک پورت HDMI 2.0 و سه کانکتور DisplayPort میشود. یک کانکتور نیروی PCIe8-پین و یک کانکتور نیروی PCIe 6-پین برای انجام چنین عملیاتهایی مورد نیاز است.

  صحبت از کانکتورهای نیرو شد، رده TDP مدل Titan X معادل با 250 وات است و هنگام کار منبع نیرویی برابر با 600w ، تنها برای یک کارت نیاز دارد. این مقدار 50% بیشتر از رده TDP کارت گرافیکی GTX 980 است، اما همچنان 14% از کارت گرافیکی Radeon R9 290X کمتر است.

  Nvidia میگوید این کارت گرافیکی برای خورههای گیمینگ است و میتواند شرایط مختلف overclocking را با اختصاص منبع نیروی 6 مرحلهای، که منجر به اعمال ولتاژ مضاعف میشود میسر کند. منبع نیروی 2 مرحلهای اضافی نیز برای حافظه GDDR5 برد کنار گذاشته شده است.

  این طراحی 6+2 مرحلهای انرژی کافی را برای Titan X مهیا میکند تا سرحد امکان overclock شود. طراحی برد کارت گرافیکی به گونهای است که GPU 275 واتی را با بیشینه نیرویی معادل با 110% تغذیه میکند.

  Nvidia از خازنهای قطبی مخصوص خود (POSCAPS) استفاده کرده است که تا جای ممکن از ایجاد نویز بر روی برد جلوگیری نماید. برای ارتقای بیشتر قابلیتهای overclock شدن این مدل، Nvidia مسیر تهویه به تمامی اجزای برد را افزایش داده است تا، در مقایسه با محصولات تراز اول GK110، که شامل GTX Titan اصلی هم میشود، خنکتر کار کنند.

  علاوه بر این Nvidia میگوید موفق شده تنها با استفاده از همین تکنیکهای تهویه و خنک کردن سرعت پردازش Titan X را به 1.4GHz نزدیک کند. این همان مسالهای است که ما نیز بیصبرانه قصد انجامش را داریم.

  منبع : [فقط اعضا انجمن قادر به مشاهده لینک ها هستند. ]
  تصاویر کوچ شده (Thumbnails) پیوست شده تصاویر کوچ شده (Thumbnails) پیوست شده To view attachments your post count must be 20 or greater. You currently have 0 posts.
  ویرایش توسط h.davoudi : 2015/05/26 در ساعت 13:31
  از دیروز بیاموز،در امروز زندگی کن و به فردا امیدوار باش.نکته مهم آنست که از پرسشگری باز نایستی.
  آلبرت اینشتین
  5 کاربر مقابل از h.davoudi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند . damon711,Iman,Moein Zeraati,Reza Rafie,امیر محمدیاری
  h.davoudi آنلاین نیست.

 2. تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نرم افزار من
  3ds Max
  محل سکونت
  kerman
  نوشته ها
  986
  تشکر ها
  1,505
  2,733 بار تشکر شده در 805 پست
  2015/05/26, 13:42 #2
  در پشت این قطعه ای به این کوچکی :

  میلیارد ها ساعت کار مفید ، هزاران فرمول ریاضی ، میلیون ها تجربه ، بیشمار خط کد نویسی ، صد ها ایده و نوآوری و .... خوابیده

  ممنون آقای داوودی عزیز که به معرفی این محصولات می پردازید.
  _ Less is More _
  3 کاربر مقابل از Moein Zeraati عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند . h.davoudi,Iman,Reza Rafie
  Moein Zeraati آنلاین نیست.

 3. تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نرم افزار من
  Cinema 4D
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  959
  تشکر ها
  1,805
  2,677 بار تشکر شده در 864 پست
  2015/05/26, 13:57 #3
  خیلی دوس داشتم این سری این کارت گرافیک رو بخرم.
  غول گرافیکه به نظرم. اما هم قیمتش خیلی بالاس ک با محاسبه
  این قیمت چیزی حدود بیست میلیون برای یه سیستم باید هزینه کرد
  و هم اینکه حس می کنم اینهمه قدرت برای سیستمی که می خوام باهاش کار کنم نیاز ندارم
  ولی واقعا بی نظیره
  خدا هیچ وقت دیر نمی کند
  3 کاربر مقابل از Reza Rafie عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند . damon711,h.davoudi,Moein Zeraati
  Reza Rafie آنلاین نیست.

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1