با عرض سلام
در طول یکسال اخیر قدرت سیستم های گرافیکی بشدت بالا رفته است و با ایجاد معماری های بهینه و جدید شاهد کارت گرافیک های هستیم که می توان با آن مرز محدودیت ها را شکست.
درسال اخیر معماری پاسکال انویدیا بسیار جلوه کرد که با توجه به تست های شخصی خود بنده نسبت به مکسول کاملا بهتر وبهینه تر شده بود.
از قویترین آن یعنی GTX 1080 TI با3584 هسته کودا بگیرید تا کارت پایین رده آن GTX1060که از قویترین های نسل قبل نیز بهتر عمل می کند.

در سال 2018 شرکت انویدیا کارت TITAN V را معرفی کرد.این کارت در واقع می توان گفت از Tesla V100الهام گرفته است این کارت با معماری ولتا دارای 21 میلیون ترانریستور و5120 هسته کودا می باشد وبا این معماری جدید وبهینه مصرف ان 250 وات در حالت لود کامل با یک سوکت هشت پین ویک شش پین می باشد البته این برای کارت مرجع می باشد که فرکانس آن 1200 مگاهرتز میباشد که تا 1400 مگاهرتز نیز پیش می رود.
رابط حافظه دراین کارت به طرزشگفت آوری 3073 بیت می باشد که مدیون حافظه 12 گیگی آن که از نوع HBM2 می باشد. دراین باره در یک مقاله مجزا تکنولوژِی آن را وقت داشتم خواهم گفت فقط این را بدانید مجموع پهنای باندحافظه به ۶۵۲.۸ گیگابایت بر ثانیه می رسد.

این کارت رسما با فناوری 12 نانومتری معرفی شده است ولی باید این رابدانیدترانزیستورها بصورت سه بعدی قرار میگیرند و احتمال این است که انویدیا....

مدیر شرکت انویدیا این طور مطرح می کند که این کارت در راستای هوش مصنوعی ومحاسبات پیچیده حرف های زیادی برای گفتن دارد.
در آینده نیز بررسی ها و تست های خودم را برای کارت های گرفیکی با معماری پاسکال خواهم گذاشت.

t