بر خلاف شهرهای بزرگ که یکی از گزینه های انتخابی شان برای برگزاری مراسم عروسی [فقط اعضا انجمن قادر به مشاهده لینک ها هستند. ] است در روستاها مراسم عروسی معمولاً در باغ تالار برگزار نمی شود. حتی تالار نیز ممکن است برای برگزاری جشن عروسی رزرو نشود. زیرا خانه های به اندازه کافی بزرگ و با صفا هستند که نیازی به چنین محیط هایی برای برگزاری عروسی نباشد.
در ایران هر ازدواجی با یک مراسم خواستگاری رسمی آغاز می شود که در این مراسم علاوه بر اینکه خانواده ها با هم آشنا می شوند و اگر ازدواج سنتی باشد، دختر و پسر نیز با هم آشنا می شوند، پس از پذیرش یکدیگر و پاسخ مثبت دختر و پسر برای ادامه زندگی مشترک، در این مراسم به تعیین مهریه، شیر بها، تعیین تاریخ عقد و گاهاً تعیین تاریخ عروسی پرداخته می شود. در روستاها نیز همین روال برقرار است و ممکن است به دلیل رسم و رسومات خاصی که هر یک از روستاها دارند، اندکی تغییر در مراسم خواستگاری وجود داشته باشد.
در برخی از روستاها و شهرستان های کوچک زمانی که عروس برای جشن عروسی اش آراسته شد، او را با اسب به خانه داماد می برند و با نزدیک شدن عروس به خانه داماد، موسیقی سنتی نواخته می شود تا داماد به پیشواز عروس می رود. نواختن موسیقی سنتی، رقص و پایکوبی و شادمانی، دود کردن اسپند و ریختن نقل و نبات و سکه بر سر عروس، تشریفاتی است که در زمان استقبال از عروس انجام می گیرد.
مطلب مرتبط: [فقط اعضا انجمن قادر به مشاهده لینک ها هستند. ]